První letošní kurz tkaní

04.02.2024

3.2. a 4.2. 2024 proběhl v tkalcovském ateliéru ve Fort XVII v Křelově první letošní kurz tkaní. Přiznávám se, že jsem jej vypisovala až jako třetí a jen týden předem, s nekalou myšlenkou, že když tam stejně musím jet, tak co kdyby náhodou....

Vypsala jsem téma "vlněný koberec" a byla otevřena jakékoli změně v náplni. Kdyby se někdo přihlásil. Opravdu jsem kurz zveřejňovala spíš deset minut po pověstné dvanácté a nepočítala s účastí.
Těch poprvé bylo nakonec víc. První letošní kurz. První kurz, na který přihlásil muž manželku, že jí "to" dává k svátku. Jeho víra v manželčiny schopnosti je bezbřehá. Když jsem sondovala, co by asi tak paní chtěla tkát a na jakém stavu, pán odvětil: "To nejsložitější, chce si koupit stav, tak ať se to pořádně naučí, ne nikdy v životě to neviděla". Že v průběhu kurzu chodí lidé na čumendu, co že se to děje, aby pak mohli přemýšlet, že by taky mohli zkusit, že by se jim to i líbilo, kdyby byl výsledek dřív a s menším úsilím a za menší, nejlépe žádné, peníze..., poprvé jedna z nakukujících zůstala celou sobotu a večer si domluvila termín, kdy od náslechu teorie pokročí k praktické výuce. 
Manželem přihlášenou paní jsem posadila k podlahovému stavu, ukázala jí, jak lze vzorovat právě na tomto návodu osnovy, prozrazovala, že příprava stavu na tkaní je delší než samotné tkaní a že pokud chce kupovat stav, tak se přípravným pracím nevyhne. Pokud se chce naučit tkát, musí se naučit snovat a zavádět osnovu.
Snažím se, aby si každý účastník kurzu domů odnášel něco, co mu bude dělat radost a sloužit v běžném životě. Vím, jak jsem trpěla nad povinnými vzorníky. Považuji je za přežitek rodinných škol a církevních internátů. Ano, mám své vzorníky. Používám je při výuce, vysvětluji na nich možnosti daného typu stavu. Ale netlačím nikoho, aby se hrbil nad jejich replikací. Pokud nebude v tkaní pokračovat, je mu vzorník k ničemu, pokud bude pokračovat, utká si svůj.   
Tato možná budoucí tkadlena se nad počítám řad v képrové vazbě rozhodla, že si chce od začátku až do konce utkat bavlněnou středovou prostírku. Zvolila plátno pro jednoduchost přípravy stavu, pomohla jsem jí s návrhem a hlavně výpočtem vzoru, aby to vypadalo hodně složitě a efektně, ale aby to v rozumném čase stihla. 
Výsledek je na fotce. Za mne hodně dobrý výsledek!