PoFanKon Vrábelovy Paseky

29.06.2024

Vyhnali holku z Prácheňska, nevyhnali kopce a lesy z holky….
Beskydy miluji, kdykoliv jedu ze stepi Hané k Hostýnským vrchům, k Vsetínu, Rožnovu, Velkým Karlovicím, je to pro mne svátek a tak trošku cesta domů a do dětství. Sudičky nitě osudu často spřádají velice divoce a o životní kotrmelce nemá jedna nouzi. Kotrmelce… přímo veletoče to občas jsou. Nebo válení sudů z kopce do rokle.

Stárnu u kolovratu a za tkalcovskými stavy. Miluji návraty k počátkům. Pokorně skláním hlavu před dílem předků a snažím se učit z jejich úspěchů i chyb. Úcta k dílu předků ale není jen moje soukromé motto. Touhu zkusit si, jak se to dělalo před elektrifikací, před parním strojem, před zrušením roboty, před narozením Krista, cítí hodně lidí. Touhu přenést se, alespoň ve dnech volna, do časů, kdy byl, dle představ, svět ještě v pořádku, máme asi všichni. Proto velice ráda přijedu se stolním stavem podpořit organizátora trhu či festivalu evokující dobu dávno minulou či svět existující jen v lidské fantazii. Pokud akci organizuje mladý člověk, jedu tím raději.

Slíbila jsem, že o letošním Slunovratu přijedu na Vrábelovy paseky na festival PoFanKon. Pořádala Valašská garda, byl to první ročník, jela jsem podpořit partu mladých bláznů – a nečekala nic. Těšila jsem se na úplňkovou noc, svatojánské mušky, komáry, škvory, mravence, spáleniny od sluníčka a spartánské podmínky a redukční dietu. Mýlila jsem se ve všem. Přivítal mne bílý stanový tábor, s ohledem na lokaci luxusní hygienické zázemí, velká nabídka nápojů i teplých jídel. Množství aktivit pro děti i dospělé. V pátek po setmění, snad abych nelitovala měsíce za oponou mraků, byla připravena velkolepá ohňová show. Přímo "fajršou". Škoda, že sobotní ráno i dopoledne a i časné odpoledne propršelo a návštěvníkům se v nevlídném počasí nechtělo škrábat na kopec, kam se autem vyjet nedá. Nesmí. Škoda, že pořadatel musel zjistit, že v čase se mění jen kulisy, ale lidé a jejich vlastnosti nikoli. Řemeslníci jsme byli celkem čtyři. Tkadlena, šperkařka (ó, ty repliky laténských vinutek a spony z mamutoviny a paroží, krása střídala historicky věrnou nádheru), košíkář a karetkářka. Neplésti si s kartářkou. Karetkářka tká tkanice na karetkách a karetky jsou jedna z předkalcovských technik. Již staří Egypťané…. Dalších osm stánků zůstalo prázdných. Přadlenu sestřelila střevní viróza. Ostatní usoudili, že slibem nezarmoutili a šli tam, kde čekali jistotu výdělku. Pokud se obtěžovali do mokrého rána probudit. Je škoda, že bozi ovládající počasí ukázali nevlídnou tvář. Je škoda, že lakota a lenost slibujících zvítězila nad ctí dostát slibu. Je škoda, že se možní návštěvníci zalekli přeháněk. A byla by škoda, kdyby se nekonal o dalším letním slunovratu další ročník. Protože my jsme si to užili. Hobby experimentální archeologové, hráči LARP, mono i polyteisté, rodověrci, pravověrci, starověrci i bezvěrci, druidi, trpaslíci, elfové i čarodějové, průzkumníci slepých uliček i tuláci po hvězdách.